Hadbiztos a Pripjaty mocsarakban
Dömötör Pál hadbiztos őrnagy lengyelországi haditetteiről legtöbbet a Thormay családban beszéltek a háború után. Az alaptörténet a háború után hangzott el, valószínűleg baráti, négyszemközti beszélgetésben. Béla és Pál között? Ha igen, arra csak 46 végén kerülhetett sor, mire Thormay a hadifogságból hazatért. Ha meg Anna és Pál között, ugyanolyan baráti módon, már 44 végén, a szökevény őrnagy s a védnökségbe fogadott kicsiny elárvult család anyja között.
A Pripjaty mocsarak mélyétől a Pticz és Orossa folyók összefolyásától. Timkovicén és Szinjavkán át, Breszt-Litovszkon keresztül Varsóig, a magyar huszárhadosztály kötelékében. Haj, Szinjavka, ahol sokáig, tán két álló hétig volt szállása a hadbiztosnak:
(Egyéb események miatt Kolomea is elővillant a történetek nyomán, de csak a civil elmékben.) Csakis Dömötörtől tudhatta az intim részleteket bárki, vagy — s ez talán még valószínűbb — a fiú (Ernő) képzeletének termékei nagyrészt a pontos megfigyelések — a gyér adatok alapján átélve a törpe nő testének titkait, Döme bácsival, aki háborítatlan barátja maradt eszmélésétől, 4—5 éves korától, lám, máig.
A hadbiztos természetesen sokat mesélt a háborúról is, de tán azért nem tapadtak meg egyéb közlései, mert érdeklődése többnyire a megvédeni való vagy a veszendőbe menő anyagot követte.
Egy hete indult meg az atlanti offenzíva, s a németeknek nincs saját tartalékuk. A mocsárvidék szélén hosszú homokpad — itt közlekednek a huszárok —, s az erdőben 15—20 ezer partizán.
A 4/2 lovasszázadot június 26- ról 27-re virradó éjjel, szálláshelyén (Kupiatycze faluban) egy csűrben légitámadás érte. Partizánok ellen a kapuk eltorlaszolva, a csűrben annyi ló, amennyi csak belefért. Az épület kigyulladt. 20 fő legénység bennégett, valamint 50 ló, és az egész felszerelés a lángolva leomló tető alatt. Gondom volt az utak biztonsága is. Hogyan? A kövezetlen, homokos utakat naponta többször elboronáltattam a hadosztály egész hosszán: elöl az út szélességében 3—4 panye fogat haladt, de nem kocsi, hanem katona persze, s az orosz (fehérorosz) parasztok a boronán állva hajtottak. Mögöttük a mi aknakutató járőrünk. A borona (legtöbbször) kiemelte az aknát. Fogasboronára tessék gondolni! Akna ritkán robbant. A partizánok úgy időzítették tányéraikat, hogy több nehéz jármű áthaladása után induljon meg a gyújtó szerkezet. Az utak állandó söprésével az újabb aknázást gátoltuk. Bár — a partizánok nagyon jól tudták utánozni boronáinkat, új telepítések leplezésekor.